52% Laost otsas

Sasaba Etioopia kohv 2021

Teaforyou eritellimusel röstitud

6.00  12.60 

Laost otsas

Kategooria

Sasaba Etioopia kohv –


Meie esimene Etioopia kohv 2021. aastal on pestud Sasaba. Rekot peetakse tavaliselt üheks juhtivaks Etioopia kohvisordiks, kuid me ei räägi sellest praegu. Sasaba on selle suurepärane asendaja. Tsegay Hagos Tesfaye valmistas selle suurepärase partii meie juhtiva Etioopia kohvitarnija Traboccaga. Guji kohvil on happeline maitse magusate nootidega, mis meenutavad Meyer sidrunit, kõrge magususkoefitsient ja tee noodid. Tõeline klassika.

Kui sõita Addis Ababa-Moyale maanteel lõunasse, möödudes Yirgacheffist, läbi uskumatute pilvedega kroonitud mägede, saate lõpuks jõuda elavasse Bule Hora linna. Bule-Horist kaugel keerlevad vanad teed, mis erinevad silmatorkavalt nendeni viivast uuest maanteest ja on palju keerulisemad. Siit viivad käänulised teed smaragdi küngastele ja rohelistele väljadele. Selle viljaka piirkonna Kertši ümbruses on Sasaba asutaja ja omanik Tsegay Hagos Tesfaye ehitanud kaks pesemisjaama ja veskit, kust saabub Trabocca tooted, sealhulgas Sasaba kohv. Suure purustaja ja üle 600 Aafrika kuivatusjaamaga töötleb Sasaba kohvi enam kui 500 väikepõllumehelt, kes töötavad märja veski ümbruses asuvatel küngastel. Nagu enamik Kertši piirkonnast, asuvad ka Sasaba jaama ümbruses väikesed maatükid 2000 meetri kõrgusel künkal. Sasaba maavaldajad on Gedeo ja Guji rajooni põllumehed, kellest paljud on siin põlvest põlve elanud ja üksteise kõrval kohvi kasvatanud. Nagu kogu ülejäänud Kertši piirkonnas, peab ka enamik selle piirkonna talunikke end protestantideks. Nende kohv kasvab Sasaba ümbruse küngaste nõlvadel, looduslike metsamassiivide varjus, mis on segatud talukultuuridega, nagu näiteks enset (valebanaan).

Sasaba veski tugineb koostööle piirkonna kõige kogenumate põllumajandustootjatega. Need on kõrgelt kvalifitseeritud põllumajandustootjad, kes on tõestanud, et nad toodavad kõrgkvaliteetset kohvi. Üksi on neil põllumeestel raskem oma kohvi turule saada ja seda müüa. Varem pidid nad värskelt korjatud toored kohvimarjad (“kirsid”) müüma otse piirkonna erakaupmeestele madalate hindadega. Nüüdki maksab Sasaba pesujaam neile lisatasu kohvi eest (tingimusel, et see vastab veski kvaliteedistandarditele). Muide, kümme nimetatud põllumehe kohvi oli töödeldud Sasaba poolt individuaalselt ja oli müüdud 2018. aastal Operation Cherry Red Auction’il, mis tõi põllumeestele lisakasumit.

Tsegay Hagos mõistab, et Sasaba veski edu on tihedalt seotud maavaldajate eduga. „Sasaba kohv ei kasva iseenesest,“ ütleb ta. – Toetame ja koolitame põllumehi, et nad saaksid ühel päeval ise oma kohvi eksportida.“ Ettevõte lõi tihedad sidemed põllumeestega, kellega ta töötab, ja on valmis abistama kätt igas olukorras – olgu selleks siis erakorralise arstiabi transport või laenud vihmahooaja ikalduskuudel.

„Ükskõik mis ka ei juhtuks, oleme nende poolel,“ – kinnitab Tsegay. „Ja seetõttu on nad meie
poolel.“ See viib positiivse arenguni, kus nii maavaldajad kui ka veski saavad kasu kõrgema
kvaliteediga kohvist ja suurenenud müügist.