Hele Shui Xian – 水仙
Hele Shui Xian liigitatakse oolong teede hulka. Shui Xian teeistandused kasvavad ainult kahes kohas Hiinas. Wuyi linna lähedal, mis asub Fujian provintsi põhjas ja Nanyang külas, mis asub samuti Fujian provintsis.Hele Shui Xian koristatakse neli korda aastas. Just nagu teised ülejäänud oolongid. Aga kõige väärtuslikumad on kevadised ja talvised saagid.
Mille poolest on Shui Xian tee kasulik?
Shui Xian, nagu kõik oolong-teed, õige keetmise ja kasutamise puhul: mõjub soodsalt vereringe- ja seedeelundkonnale; alandab halva holesteriini taset, puhastab organismi toksiinidest, väljutab šlakke; taastab füüsilise ja vaimu jõu, soodustab kontsentratsioonivõime parandamist. Teel on toniseerivad omadused, tõstab elutoonust. Aitab pärast tööpäeva lõõgastuda, puhata, taastuda ja üheaegselt tunda end reipamalt ja energeetilisemalt. Just seepärast ei tasu seda juua enne magamaminekut – teil ei õnnestu õigel ajal uinuda.
Kuidas keeta Shui Xiani?
Selleks, et tee täidlast paletti tunnetada, tuleb kinni pidada keetmise detailidest ja sammudest: oolongid ei karda väga kuuma vett ja võib julgelt võtta 90-95 kraadise vee, kuid see peab olema pehme, puhas ja lisanditeta; teenõud – gaiwan või teekann – tuleb läbi soojendada, loputades need kuumas vees; teepuru ennast tuleb ka kuuma veega loputada, jättes selle puru peale seisma 2-3 sekundiks; teepuru tuleb võtta 8-9 grammi kuivi lehti 150 ml vee kohta ja lasta tõmmata 10-15 sekundit, järgmise vee pealevalamiste puhul suurendada tõmbeaega iga kord 5-7 sekundit (oolong peab kuni 5 keetmist); joogi kangust ja mõrudust saab maitse järgi kontrollida (mida pikem tõmbeaeg, seda kangem tee); juua väikeste lonksudega, nautides keerulist ja samaaegselt peenet aroomibuketti.
Kord avastas üks talupoeg Dahu külast (mis asub Fujiani provintsi põhjas, Czhouxiandong (Palvetavate Surematute) koopa kõrval) omapärase lumevalgete õitega puu. See nägi välja nagu teepuu, ainuke erinevus oli selles, et see puu oli palju suurem. Talupoeg noppis lehed põõsalt ja tegi endale sellest joogi. Ja see osutuski oivalist kvaliteedi, maitse ja aroomiga teeks, mis sobis hästi oolongi tootmiseks. Teepuu sai endale nimeks Chzouxian (koopa nime järgi). Kuid kuna kohaliku dialekti järgi “chzou” ja “shui” hieroglüüfe hääldatakse ühtemoodi, muutus ajapikku nimetus, ja sellest sai Shui Xian, mis tähendab “Veede valitseja” või “nartsiss”. Tee sai nime “nartsiss” seetõttu, et selle aroom meenutab lille oma.